![]() |
Urbán Gáspár báró |
A ma élő emberek emlékezete – beleértve ebbe nagyapáink elbeszéléseit is – csupán a múlt század elejéig (húszas-harmincas évek) nyúlhat vissza. Ezért fordulhat elő, hogy az Erzsébet‑majort általában Urbán, és nem Baghy birtokként ismeri a köztudat. Ezen időszak kutatása viszont már szerencsés is abból a szempontból, hogy eseményeinek szemtanúi, fültanúi még köztünk élhetnek. A cikk következő részeinek megírása már sokkal könnyebben ment, mivel az anyag összegyűjtésénél nagy segítségemre volt egy idős barátom, Misi bácsi, aki azóta sajnos már nincs közöttünk.
E kis kitérő után tehát folytassuk!
Urbán Gáspár báró Aradon született 1897. január 6‑án. Középiskoláit Aradon és Bécsben végezte, és épp, hogy csak leérettségizett az I. világháború kitörése előtt. Mint önkéntes vonult be a császári és királyi 3. sz. közös huszárezredhez, és harminc hónapig szolgált a fronton, mely idő alatt öt vitézségi kitüntetést kapott. Tartalékos hadnagyként szerelt le. Tanulmányait ezután folytatta a Királyi József Műegyetemen, ahol 1922‑ben nyert mérnöki oklevelet. Gazdálkodással ezután kezdett foglalkozni 3200 holdas pusztakengyeli birtokán, melyhez házassága révén jutott. Letelepedése után a Szolnok vármegyei közéletben jelentős szerepeket vállalt. Tagja volt a megye törvényhatósági közgyűlésének és közigazgatási bizottságának. Elnöke a Törökszentmiklósi Római Katolikus Egyháztanácsnak. Elnöke a Szolnoki Hitelbank Rt. és a Törökszentmiklósi Takarékpénztár Rt.‑nek. A mezőtúri kerület országgyűlési képviselője, 1939‑től Szolnok vármegye főispánja, közellátási kormánybiztos
![]() |
Cséplés Erzsébet-majorban |
![]() |
Az Urbán házaspár |
A kastély körül díszkertet létesítettek. Rózsákkal, liliomokkal, kánákkal illatozó virágoskert szegélyezte azt. A nyári melegben az erdő nyugati részén található medence szolgált fürdőzésre az uraságoknak. Az északkeleti erdőrészben fácánokat tenyésztettek, közel harminc hektáron. A kúria mögött, a terület déli részén, pedig mesterséges tó volt, ahol sok vadkacsa élt. Mindez a család és vendégeik vadászati igényét elégítette ki. Az erdőbe bevezető vadgesztenyés jobb oldalán télikert díszelgett. A cselédség számára külön cselédszállást építettek az erdő déli csücskében. A majorban és környékén lakó gyermekek számára működött az uradalmi iskola és a mindennapi igényeket elégítette ki a korabeli „ABC”, amit akkor Hangyának hívtak.
![]() |
Az Erzsébet-majori Hangya ajtajában az üzletvezető: Nagy Sándor |
A helyi vadászatok hírességét jellemezheti az alábbi kis anekdota, amit – több régi érdekes történet mellett – szintén Misi bácsitól hallottam: „Egyszer a pusztakengyeli Kele bácsinak valami hivatalos dolga akadt Törökszentmiklóson. Elintézte majd gyalogosan indult haza Kengyelre (12 km). Már jól kihaladt a városból, amikor egy szép nagy autó elment mellette. Ez ritkaság volt abban az időben.
![]() |
Horthy Miklós és felesége az egyik vadászaton |
És valóban Horthy Miklós volt, aki vadászni ment Erzsébet‑majorba.”
A fenti történet kissé hihetetlennek tűnne (nem mintha barátom szavait kétségbe vonnám), ha nem tudnánk, hogy kik voltak Urbán báró felmenői. Nagyapja, Urbán Iván, Arad vármegye és Arad szabad királyi város főispánja. Ő révén emeltetett a család 1912‑ben bárói rangra. Iván fia, Péter, országgyűlési képviselő és az Arad vármegyei gazdasági és politikai közélet vezető személyisége. Neje – Urbán Gáspár édesanyja – Jószási Purgly Ilona volt. Igen! Jószási Purgly Magdolna, vagyis Horthy Miklósné, azaz a kormányzóné testvére. Ugye így már értünk mindent? Mivel az ország kormányzója szintén nagy híve volt a vadászatoknak, többször látogatott e céllal Pusztakengyelre, vagy éppen hívta ő meg a kengyeli rokonokat egy-egy trófea kilövésére.
![]() |
Az erzsébeti kastély szalonja |
A háború után az Urbán birtok is ugyanarra a sorsra jutott, mint a többi környékbeli uradalom. Az 1945‑ös földosztáskor a földigénylő bizottság itt kezdte meg, és a falu felé haladva mérte, osztotta a területeket a jelentkezőknek. A kastély bontásra került. Födémszerkezetének vasgerendáit például a törökszentmiklósi Kálvária-kápolna templommá bővítéséhez használták fel 1949‑ben. Erzsébet‑major még sokáig lakott hely volt. Az iskola 1964‑ig fogadta a környékben lakó gyermekeket.
Urbán Hanna és édesanyja sorsáról sajnos nem tudok semmit. Ádám, aki a kolozsvári egyetemre járt, tanulmányait megszakítva, 1943‑ban külföldre utazott, és híres dzsesszdobos lett. A báró 1975‑ben hunyt el Budapesten. A Farkasréti temető 19‑es parcellájában nyugszik, anyósa egerfarmosi Kandó Irén és annak második férje mellett.
A Baghy család másik, ismertebb ágáról, melynek otthona a mai Bagimajorban volt, a következő cikkben fogok írni.
Szerző: Csibrány István
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése